Koszyk

Aktywne filtry

Jakie zioła na sen i uspokojenie?

Dzisiejsze czasy naznaczone są zawrotnym tempem życia. Co za tym idzie, coraz więcej osób żyje w chronicznym stresie i niepokoju, co utrudnia im osiągniecie stanu prawdziwego relaksu. A jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nie od dziś wiadomo, że jakość snu i umiejętność "wyłączenia się" z natłoku obowiązków (zawodowych i domowych) ma nieoceniony wpływ na nasze zdrowie. 

Na rynku dostępne są środki chemiczne, które pomagają w osiągnięciu równowagi psychicznej. Niestety stałe ich zażywanie wiąże się często z niebezpiecznymi efektami ubocznymi. Alternatywę dla leków stanowią zioła na sen i zioła na uspokojenie. Natura oferuje nam szereg bezpiecznych ziół, które są skuteczne i nie zaburzają prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego. Dodatkową zaletą jest fakt, że preparaty dostępne są bez recepty.

Najlepsze zioła na sen oraz zioła na uspokojenie to:

  • kozłek lekarski - wykazuje udokumentowane działanie uspokajające, przeciwlękowe, ułatwiające zasypianie, wzmacniające sen, przeciwdepresyjne (korzeń kozłka określany jest też walerianą),
  • melisa - wykazuje skuteczność w zaburzeniach snu i zasypiania, łagodzi napięcie i niepokój,
  • szyszki chmielu - łagodzą niepokój, wyciszają, obniżają nadpobudliwość nerwową, również seksualną,
  • lawenda - od lat wykorzystywana jako środek uspokajający, usypiający, relaksujący, olejek z lawendy poprawia jakość snu,
  • ashwagandha - redukuje stres, poprawia koncentrację, redukuje zmęczenie, poprawia jakość snu, wzmacnia pracę układu odpornościowego,
  • różaniec górski - pomaga zredukować przewlekły stres, sprawdza się w walce z bezsennością, brakiem energii i chronicznym zmęczeniem,
  • męczennica - ułatwia zasypianie, ogranicza liczbę pobudek, zapewnia spokojny sen.

Poznając właściwości ziół można dojść do wniosku, że każdy z preparatów sprawdzi się w roli zioła na sen i uspokojenie. Z działania uspokajającego wynika działanie nasenne i odwrotnie. Są jednak zioła na uspokojenie nerwów, których będą skuteczniejsze w przypadku zaburzeń objawiających się nadmiernym stresem, lękiem czy depresją. Najmocniejsze zioła na uspokojenie to m.in. melisa rumianek i lawenda.

Najlepsze zioła nasenne to kozłek lekarski, szyszki chmielu, ziele męczennicy, melisa i rumianek. To idealne preparaty, które mają problemy z zasypianiem. Zioła na lepszy sen spowodują, że z łóżka zaczniemy wstawać prawą nogą.

Zioła na spanie i zioła na uspokojenie nerwów dostępne są w postaci gotowych herbatek lub rozdrobnionych liści. Ziołowe napary należy wypijać przed snem lub w momencie natężonego napięcia.

Dobrym rozwiązaniem jest również mieszanka ziół na uspokojenie. Odpowiednio skomponowane będą stanowić idealną odpowiedź na zwiększone potrzeby naszego organizmu.

Gotowa mieszanka ziół na sen i uspokojenie nerwów - którą wybrać?

Zioła mogą stanowić idealne uzupełnienie leczenia zaburzeń związanych z funkcjonowaniem w warunkach nadmiernego stresu. Mieszanka ziół na uspokojenie oraz mieszanka ziół na sen będą skutecznym wsparciem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Ważne, by dobrać odpowiednią mieszankę. Kompozycja ziół w niej zawartych powinna odpowiadać naszym potrzebom. Jeśli dopasujemy skład do rodzaju i skali problemu, z którym się zmagamy, to możemy mieć pewność, że będzie ona skuteczna.

Jeśli mamy problemy z zasypianiem, to zwróćmy uwagę, by zawierała zioła na dobry sen. Jeśli cierpimy z powodu stresu warto sięgnąć po taką mieszankę, w której zioła mają właściwości relaksujące.

Zioła na sen dla dzieci - czy to bezpieczne?

Problemy ze stresem i zaburzeniami snu mają nie tylko osoby dorosłe. W wyniku nadmiernego przebodźcowania, które jest znakiem naszych czasów, miewają je również dzieci. Choć z reguły bezpieczne dla każdego, to nie wszystkie zioła będą bezpieczne dla dzieci. Są zdecydowanie lepszą alternatywą, w stosunku do chemicznych leków, ale przed ich podaniem warto skonsultować się z lekarzem. Tym bardziej, jeśli dziecko przyjmuje na stałe jakieś lekarstwa lub cierpi na jakąś chorobę. 

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny