Koszyk

Aktywne filtry

Jakie zioła na żołądek i układ pokarmowy?

Szybkie tempo życia, stres, zła dieta mają negatywny wpływ na pracę naszego układu pokarmowego. Wzdęcia, uczucie ciężkości, ból brzucha, zgaga to najczęstsze dolegliwości, które towarzyszą problemom żołądkowym. Czasem ich pojawienie się jest symptomem poważniejszych chorób, takich jak wrzody czy podrażnienie żołądka.

Zioła na żołądek i jelita pomagają łagodzić nieprzyjemne objawy zaburzeń pracy przewodu pokarmowego. Zapobiegają ich pojawianiu się i wspierają proces leczenia. Do najbardziej skutecznych i najpopularniejszych zaliczamy m.in.:

  • siemię lniane - pomaga w zaparciach, tworzy ochronę w przełyku, żołądku i jelitach,
  • mięta pieprzowa - poprawia trawienie, łagodzi wzdęcia i zgagę, zmniejsza dolegliwości jelita drażliwego,
  • rumianek - łagodzi stany zapalne w obrębie błony śluzowej żołądka, łagodzi bóle i skurcze,
  • babka lancetowata - pozytywnie wpływa na błonę śluzową przełyku i żołądka, można ją stosować przy owrzodzeniu dwunastnicy i żołądka,
  • bylica ziele - stosowana w zaburzeniach pracy układu pokarmowego, zaburzeniach apetytu, stosowana w nieżycie jelit,
  • szałwia - wspomaga produkcję soków żołądkowych, usuwa zgagę, wzdęcia, łagodzi objawy niestrawności,
  • korzeń prawoślazu - niweluje nadkwasotę, wspomaga perystaltykę jelit, leczy zaparcia, łagodzi zgagę,
  • koper lekarski - wspomaga leczenie niestrawności, eliminuje gazy i bóle żołądka,
  • imbir lekarski - odtruwa organizm, działa wiatropędnie, przeciwwymiotnie i rozkurczowo,
  • melisa - łagodzi stany napięcia będące przyczyna bólu, wspomaga lepsze trawienie.

Skuteczne zioła na ból brzucha

Problemy z żołądkiem są często wynikiem stresu, niestrawności czy złej diety. Delikatny ból brzucha skutecznie łagodzą zioła na żołądek: mięta i rumianek. Pierwsze zioło pobudza wątrobę do wytwarzania soku żołądkowego i żółci, ułatwia przesuwanie się pokarmów i pomaga w walce ze wzdęciami. Drugie natomiast działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. 

Na bolący żołądek sprawdzi się również ziele glistka, które działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Można je również stosować pomocniczo w stanach zapalnych żołądka i jelit, stanach skurczowych jelit czy nieżycie jelita grubego.

Zioła na niestrawność żołądka

Zioła na żołądek i jelita łagodzą objawy wynikające z niestrawności, takie jak: ból, zgaga, wzdęcia i gazy. Na niestrawność żołądka należy stosować: miętę pieprzową, melisę lekarska, koper włoski, kozieradkę i imbir lekarski. Pobudzają one wydzielanie soku żołądkowego, działają wiatropędnie, chronią wątrobę.

Zioła na zapalenie żołądka

Zapalenie błony śluzowej żołądka to nic innego, jak jej uszkodzenie. Za schorzenie z reguły odpowiedzialna jest bakteria Helicobacter pylori. Choroba wymaga konsultacji lekarskiej. Zioła, które wspomagają proces leczenia i złagodzą objawy (brak apetytu, ból brzucha, wymioty) to m.in.: korzeń prawoślazu, szałwia, melisa lekarska, mięta pieprzowa, ziele srebrnika czy kłącze tataraku. 

Zioła na wrzody żołądka

Problem wrzodów żołądka dotyka coraz więcej osób. Jest on wynikiem prowadzenia złego trybu życia (niehigieniczny styl życia, zła dieta) lub działania bakterii. Leczenie opiera się z reguły na wprowadzeniu antybiotykoterapii. Warto też stosować zioła, które zadziałają osłonowo na błonę śluzową, ochronią przed rozwojem stanu zapalnego i przyspieszą gojenie ran. Wymienione właściwości posiadają m.in.: siemię lniane, babka lancetowata, korzeń prawoślazu i korzeń lukrecji.

Herbatki na żołądek usprawniające jego pracę i lepsze trawienie

Leczenie dolegliwości żołądkowych często wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą. Warto jednak już wcześniej zadbać o kondycję przewodu pokarmowego stosując odpowiednie herbatki na żołądek. Większość z nich działa ochronnie na nasz przełyk, żołądek i jelita i wspomaga ich prawidłowe funkcjonowanie. 

Naturalne zioła wykazują działanie ułatwiające trawienie dzięki składnikom, które regulują pracę układu pokarmowego i pobudzają perystaltykę jelit. Najbardziej powszechne to: mięta, rumianek, koper włoski, siemię lniane i szałwia.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny